برخورد حکومت ایران با دراویش در برنامه نوبت شما - بی بی سی فارسی

جمهوری اسلامی در چند سال گذشته با فعالیت برخی دراویش و پیروان آنها برخوردهایی داشته که منجر به دستگیری، بازداشت، حکم زندان و تخریب حسینه های دروایش در شهرهای مختلفی مانند قم، بروجرد، اصفهان شده است. اخیرا هم درگیری پیروان سلسه دراویش نعمت اللهی با لباس شخصی ها در شهرستان کوار در استان فارس، منجر به کشته شدن یکی از دراویش شده است.

به نظر شما چرا با دراویش برخورد می شود؟

در سال 1384 همزمان با اوج برخورد ها با دراویش و تخریب حسینه های آنان، آیت الله منتظری مرجع تقلید متوفی گفته بود تخریب حسینه های دروایش در آن زمان و اعمال فشار بر آنها توجیه شرعی ندارد. اما گرایش عد ه ای به اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه، نگرانی هایی را برای گروهی از روحانیان شیعه و مسئولان نهادهای مذهبی در ایران ایجاد کرده است. برخی از این روحانیان و مسئولان از رواج "عرفان های نوظهور یا کاذب" ابراز نگرانی کرده اند. حمزه شریفی پور مدیر گروه عرفان های نوظهور نمایندگی رهبری در دانشگاه ها نیز عرفان های نوظهور را "پیچیده ترین و آسیب رسان ترین بخش جنگ نرم" خوانده بود و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس هم در جلسه ای، موضوع "عرفان های نو ظهور" را مورد بحث و بررسی قرار داده بودند.

آیا به نظر شما فعالیت دراویش نگران کننده است و به جنگ نرم ربطی دارد؟ درباره گرایش بخشی از جامه به سوی عرفان و صوفی گری چه فکر می کنید؟ آیا به نظر شما عرفان های نوظهور یا کاذب رواج پیدا کرده است؟ فرق بین عرفان کاذب و غیر کاذب چیست؟


بی بی سی فارسی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر